Ismertető
A projekt teljes neve: Vasi Míves Tanoda
Pályázati azonosító: TÁMOP-3.2.3-08/2-2009-0075
A projekt megvalósításának ideje: 2009.09.01 - 2011.06.30.
A projekt fenntartási időszaka: 2011.07.01 - 2016.07.01.
Projektismertető
2009-ben a Vas Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ 100 millió forint támogatásban részesült az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében meghirdetett „Építő közösségek – a közművelődés a nem formális és informális tanulás szolgálatában” pályázaton VASI MÍVES TANODA címmel.
A 2011-től az Új Széchenyi Terv keretében működő 100 százalékos támogatású pályázat nem véletlenül viseli a Vasi Míves Tanoda címet: a 18 hónapon átívelő programban a kompetencia, készség, képességfejlesztés programok alapeleme volt a tehetséggondozás, a fejlesztés. A mívesség egyszerre jelenti a művészeti, népművészeti, mozgásművészeti kreativitás fejlesztését, ugyanakkor a míves szó minőségi tartalmat, színvonalas megvalósítást is jelent.
A programokban 4834 órában 1275 fő vett részt. Ebből 678 a gyermek és ifjúsági korosztályból, 597 fő a hátrányos helyzetű célcsoportokból. A nagycsaládos, egyszülős családban élő roma fiatalok, felnőttek életében is előbbre lépést, előremozdulást jelentettek a fejlesztő programok.
Öt szervezettel működött együtt a Tanoda: a szombathelyi Margaréta Óvodával,
a Paragvári Utcai Általános Iskolával, a Hefele Menyhért Építő- és Faipari Szakképző Iskolával, a jánosházi Batthyány Lajos Általános Művelődési Központtal és Jánosháza Nagyközség Önkormányzatával.
A 18 hónapon átívelő, 2011 júniusáig tartó program segítette az MMIK-ban már régóta jól működő közösségeket is :Ferrum Színházi Társulás, Szombathelyi Néptáncműhely, Pedagógus Vegyeskar, Boglya Népzenei Együttes gyermek és ifjúsági csoportjai, Gitárklub, Modern Garfikai Műhely, Vasútmodellező Kör. Inspirálja a művészeti csoportok további munkáját, új, gyermek és ifjúsági tagozatok indítását. A projekt kiemelten támogatta a családi programokat (Családi Döngicsélő, Vásárfia), ahol a gyermekek, szülők, nagyszülők együtt ismerkedhettek meg kreatív kézműves technikákkal, valamint együtt játszhatnak, zenélhetnek, táncolhatnak.
Ezen tevékenységekhez az MMIK-ban új, kreatív közösségi és tanulási terek kerültek kialakításra. 2010 januárjában indultak a német és lovári nyelvi fejlesztő képzések, elsősorban a hátrányos helyzetű célcsoportoknak. A már működő projektelemek közül igen népszerű volt a Mozdulatiskola, Szombathelyen és Jánosházán négy párhuzamosan csoport működött óvodás és kisiskolás korosztályú résztvevőkkel.
A fenntartási időszak alatt a Nemzeti Művelődési Intézet a következő csoportok működését biztosítja:
Gyermek Népzenei Műhely
Hagyományhű magyar népzenei képességfejlesztés, fiatal tehetségek fejlesztése, tudásátadás a Boglya együttes tagjainak közreműködésével.
Német nyelvű alapok tréning
Német nyelvi alapok - tréning a szombathelyi kistérségben hátrányos helyzetű gyermekek és felnőttek részére. 60 órás tréning, 5 fő résztvevővel
EVS –Európai Önkéntes Szolgálat 1 napos tanulási program