Ismertető
A projekt teljes neve:
Kultúra, közösség, kreativitás-Szabadidős programok a Békés megyei hártányos helyzetű gyermekek számára
Pályázati azonosító: TÁMOP-3.2.13-12/1-2012-0320
A projekt megvalósításának ideje: 2013.09.01. - 2014.10.31.
A projekt fenntartási időszaka: 2014.11.01. - 2019.11.01.
Támogatás összege: 25 000 000 Ft
Projektismertető:
A Nemzeti Művelődési Intézet 2013. szeptember 1-től indította el „Kultúra, közösség, kreativitás - Szabadidős programok a Békés megyei hátrányos helyzetű gyermekek számára” című projektet. A program célja, hogy olyan kulturális, szabadidős programokat valósuljanak meg, melyek nem vagy csak alacsony számban vannak jelen a pályázatba bevont kistelepüléseken. A vállalt tevékenységek együttműködésben valósulnak meg, az adott települések oktatási és nevelési intézményeivel. A projektbe bevont települések: Bucsa, Geszt, Kamut, Murony, Szabadkígyós.
A projekt témanapokra valamint heti és havi szakkörökre épül.
Témanapok (I. félév):
A témanapok mind az 5 településen 3 alkalommal valósultak meg. A résztvevők létszáma helyszínenként 40-80 általános iskolás gyermek. A témanapokhoz kézműves játszóház és kismesterség bemutató kapcsolódott játszóház-vezetők segítségével, ahol a gyermekek megismerkedhettek a természetes alapanyagokkal és azok felhasználási lehetőségeivel.
1. alkalom - a népmese világnapja alkalmából bábszínészek interaktív játékra hívták a gyerekeket, amely során két népmesét dolgoztak fel.
2. alkalom - a szüret jegyében a Békés Megyei Néptáncosok Egyesülete táncházba invitálta a gyerekeket és szakavatott népzenészek hangszerbemutatót tartottak. Népdalénekesek közreműködésével közös népdaltanuláson vettek részt a diákok.
3. alkalom – az advent jegyében a karácsonyi, adventi készülődéshez kapcsolódóan a Békéscsabai Jókai Színház színművészei zenés-verses interaktív játékos foglalkozással hangolták rá a gyerekeket a karácsonyra.
Témanapok (II. félév)
Az 5 településről 4 helyszínre utaztak el a csoportok. A résztvevők létszáma helyszínenként 30-40 általános iskolás gyermek.
1. alkalom: múzeumi témanap a Munkácsy Mihály Múzeumban, ahol a 3 órás témanap tartalmazott: tárlatvezetést, múzeumi órát és kézműves foglalkozást.
2. alkalom: hon- és népismereti témanap az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. Az Emlékpark szellemének és különleges adottságainak köszönhetően a foglalkozások lehetőséget nyújtottak arra, hogy a diákok felfedezzék nemzetünk történelmét, államiságunk kezdeteit. A rendhagyó magyar, történelem, technika- és életvitel, hon- és népismeret illetve természetismeret órák célja a kulcskompetenciák együttes fejlesztése.
3. alkalom: beavató színházi témanap a Békéscsabai Napsugár Bábszínházban
A foglalkozás menete: a mese elmesélése; színpadi megjelenítés színészek által; az előadás színpadi, technikai, művészi leleplezése, maga a beavatás; egy-egy jelenet eljátszása a gyermekek által; lezáró beszélgetés.
4. alkalom: „Miénk a könyvtár!” témanap a Békés Megyei Tudásház és Könyvtárban. A témanap célja az iskoláskorúak tájékoztatása olyan könyvtári szolgáltatásokról, amelyeket az iskolai könyvtárban nem tudnak igénybe venni; az ismeretszerzés formáinak, technikáinak megismertetése, gyakoroltatása játékos keretek között; a helyismereti, helytörténeti ismeretek gyakorlati hasznának felismertetése
A heti és havi szakkörök:
BUCSA
• Hagyományőrző havi szakkör - 5 alkalom (résztvevők száma: 20 fő)
• Ügyes-kezek heti szakkör - 12 alkalom (résztvevők száma: 10 fő)
• Kézműves heti szakkör - 12 alkalom (résztvevők száma: 10 fő)
GESZT
• Hagyományőrző havi szakkör - 5 alkalom (résztvevők száma: 20 fő)
• Drámapedagógiai heti szakkör - 12 alkalom (10 fő)
GESZT óvoda
• Hagyományőrző havi szakkör - 5 alkalom (résztvevők száma: 20 fő)
KAMUT
• Drámapedagógiai havi szakkör-5 alkalom (résztvevők száma: 20 fő)
• Kézműves heti szakkör - 12 alkalom (résztvevők száma: 10 fő)
MURONY
• Drámapedagógiai havi szakkör-5 alkalom (résztvevők száma: 20 fő)
• Irodalom heti szakkör - 12 alkalom (résztvevők száma: 10 fő)
SZABADKÍGYÓS
• Honismereti havi szakkör - 5 alkalom (résztvevők száma: 20 fő)
• Színjátszó heti szakkör - 12 alkalom (résztvevők száma: 10 fő)